Yeni Nesil Ekran Kartlarındaki HBM teknolojisi Nedir?

Amd Ekran kartı Ram Yazılar

 HBM TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Günümüzde ekran kartları birbriinden çok farklı teknolojiler kullanıyor gibi görünselerde aslına bakılırsa hepsi temelde aynı teknolojileri kullanıyor. Örneğin Amd veya Nvidia hiç fark etmez kullandıkları üretim teknolojileri ya aynı ya da birbirine yakın üretim teknolojilerine sahip. Kullanılan ramlerde aynı şekilde aslında ramler birebir aynılar. İki firma da GDDR5 bellek teknolojisini ve 2 boyutlu üretim tekniğini kullanıyor. Bu noktada rakipten farklılaşmak için yapılan hamlelerden birisi Amd kanadından geldi. Amd önemli bellek üreticilerinden biri olan HyniX ile birlikte HBM adında bir bellek teknolojisi geliştirdi. Açılımı High Bandwith Memory olan bu teknolojide bellekler gpu ile aynı anda üretilip Gpunun hemen yanına üst üste yerleştiriliyor. Normalde bir alana sadece bir bellek yerleştirilip üzerine bellek konulamazken geliştirici firmalar bunu 3 boyutlu üretim teknolojisi sayesinde bellek birimlerini termal mikro tümseklerle birbirine bağlayarak yapıyor.

amd hbm ram r9 nano r9 fury

Görselde ki 4 adet bellek birbirine nasıl bağlandığını  merak ediyorsanız, bu sorunun cevabı TSV teknolojisinde bulunmaktadır. Yüksek verimli bir bağlantı teknolojisi olan TSV ile belleklerdeki bulunan deliklerden kablolarla 4 adet bellek birbirine bağlanıyor. Böylelikle 4 adet RAM bellek TSV teknolojisi ile tek bir RAM gibi çalışıyorlar.

12511538_10206626535356935_1684695877_n (1)

Şekil 1) Günümüzün en hızlı ekran kartlarının kullandığı GDDR5 bellekler 32 bit veri yolunu kullanarak saniyede en fazla 28 GB’lık veri aktarımına izin verirken HBM bellekler ise 104 bit veri yolu üzerinden saniyede 128GB’a kadar veri iletebiliyorlar.

 

HBM teknolojisinin getirdiği avantajlarda TSV teknoloji sayesinde ortaya çıkıyor. TSV teknolojisi sayesinde üst üste yerleştirilen ve tek bir bellekmiş gibi davranılması sağlanan HBM ramler hem daha az yer kaplıyor hem bellek veri yolu 32 bitten 1024 bite çıkabiliyor, hem bellek bant gelişliği 4 katına çıkabiliyor hem de düşük saat hızında daha düşük voltaj ile çalışabiliyor. Yani neresinden bakarsanız bakın avantajlı bir teknoloji HBM(Fiyatı düşünmeyin 1-2 yıla alınabilir hale gelir).

 

12511927_10206626535316934_2003519944_n

HBM belleklerin GDDR5 belleklere göre %94 daha az yer kaplıyor. 1 GB GDDR5’in kapladığı alan 672 mm2 (28×24 mm) olurken, diğer taraftan 4 GB’lık bir HBM kümesi sadece 35 mm2 (5X7 mm) yer kaplamakta. Bu devasa alan kazanımı sayesinde de ekran kartları oldukça ufalacak ve mini pcler daha da önem kazanacak.

 

 

HBM teknolojisi HyniX firması tarafından AMD ortaklığı ile geliştirildi ve doğal olarak ilk olarak AMD’nin ürünlerinde karşımıza çıktı. Ancak bu HBM teknolojisini sadece HyniX ve AMD kullanacak anlamına gelmiyor. Nvidia’nın da 2016 yılı içerisinde HBM teknolojisine sahip ekran kartlaırnı kullanmasını bekliyoruz. Bu bellekleri ise yine sadece HyniX üretmeyecek Samsung gibi büyük bellek üreticileri de HBM belleklerin üretimine başladı. Hatta Samsung bu yazının yayınlandığı 2016’nın 3. haftasında HBM 2 teknolojisine sahip bellekleri üretmeye başladığını açıkladı. Ancak AMD’nin NVİDİA karşısında HBM teknolojisini ilk olarak kullanmaya başladığı için bir süre daha avantaj elde edeceğini söylemek mümkün.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up