İPhone 7 Lansman Değerlendirmesi

Cep telefonu Haber Yazılar

Dün akşam Türkiye saati ile 20.00’da Apple ın geleneksel hale gelen sonbahar etkinliği gerçekleşti. Her yıl yeni İPhone modelinin tanıtımının gerçekleştirildiği etkinlikte sürpriz olmadı ve İPhone 7 ve İPhone 7 Plus tanıtıldı.

Etkinlikte sadece yeni İPhone’lar değil yeni Apple Watch da tanıtıldı. Apple’ın resmi internet sitesi üzerinden canlı yayınlanan lansman sonunda ise SİA ilginç bir konser vererek adeta kliplerini tekrar çekti. Bu yazı da ise hem lansmanı ve hem de yeni nesil Apple cihazları değerlendireceğiz.da1a7340-5545-44f6-8912-64df17fc0ea7

İlginç bir video ile başlayan lansman da alışık olduğumuz üzere CEO Tim Cook sahneye çıkıp ‘çılgın Applecıları’ selamladıktan sonra ne kadar büyük olduklarını anlattı. 17 milyon Apple Music kullanıcısı, 140 milyar uygulama indirilmesi…  

062aa56f-097c-426f-aaa2-051bcd8b7d98

Beklenmedik şekilde etkinlikte sahneye Nintendo’dan birisi çıktı. Mario’nun yapımcısı olan Shigeru Miyamato sahneye çıkarak 2016 yılında yayınlanacak Mario’nun İOS sürümünü anlattı. Bu çok önemliydi aslında. Geçtiğimiz sene mobil platformlara yöneleceğini açıklayan Nintendo, Pokemon Go ile büyük bir çıkış yakalamıştı. Mario’nun mobil versiyonunu da İPhone 7 lansmanında tanıtması firmanın bu konuda ne kadar iddialı olacağının bir göstergesiydi.

Sonrasında ise eğitime olan katkılarıyla ilgili birkaç şey anlattıktan sonra ‘real-time collaboration’ duyurusu yaptılar. Ve bunu havalı havalı, ilk kez kendilerindeymiş ve mükemmel ötesiymiş gibi anlattılar. Oysa yaptıkları sadece Google’ın Microsoft’un hatta Dropbox’ın uzun zamandır sunduğu bir Word, Excel dosyası üzerinde aynı anda birden çok kişinin çalışmasını sağlamaktı. Şu anda Google Drive ve Microsoft Onedrive üzerinde bir metin dosyası oluşturup bunu iş arkadaşlarınızla paylaşabiliyor ve aynı zamanda dosya üzerinde düzenleme yapabiliyorsunuz. Apple ise birkaç yıl sonunda getirebildi bu özelliği kendi platformuna.

apple-nike-isbirligi,3QZBTKPko0ykO8K04Zhdig

Apple Watch ise yeni İPhone’un ne kadar iddialı olacağının bir göstergesi gibiydi. Güncellenen Apple Watch 50 metrelik su geçirmezliğe, 1000 nitlik inanılmaz bir parlak ekrana, GPS’e ve milyon liralık yeni kayış seçeneklerine sahip. Özellikle 50 metrelik su geçirmezlik şimdiye kadar şık olmayı iddia eden hiçbir akıllı saatte görmediğimiz bir özellikti. Yeni Apple Watch’u Türkiye’de 1049₺’ye satın almak mümkün. Nike özel versiyonu ise 1399₺ olacak. Ha unutmadan Apple Watch Seri 2’ye Pokemon GO geliyor. İsterseniz 2 saat içinde pilinizi sıfırlayabilirsiniz. Ve bunu lansmandaki abimiz gibi kahkahalar atarak yapabilirsiniz.

a82fcc42-90ab-4733-8215-8cb592a58350

Gelelim İPhone’a…

1 milyardan fazla satarak türünün en çok satan telefonu olan İPhone ilginç şekilde Jony İve’ın beyaz fondaki ‘biz müthişiz, bu inanılmaz, aklım almıyor, dahası olamaz…’ videosu olmadan tanıtıldı.

iphone-7nin-ozellikleri-neler,nNW70VC8eUGcpGIhn6vWzQ

İPhone 7 ve İPhone 7 Plus daha dayanıklı ve temiz kasaya, su geçirmezliğe, olmayan 3.5mm kulaklık girişine ve kapasitif ana ekran tuşuna sahip. İPhone 7 Plus ise İPhone 7’de bulunan 12 MP kameraya ek olarak aynı kameradan bir tanesine daha sahip. Ve bu kameralardan birisi geniş açı diğeri ise zoom için tele çekim yapıyor. Şimdiye kadar HTC M8, LG G5, Huawei P9 gibi gibi pek çok telefonda çift arka kamerayı görmüştük. Ve neler yapabileceğini biliyorduk. Arka plan bulanıklaştırma, geniş açı, dar açı çekim, daha doğru renk ayarı vs. Firmalar çift kamerayı kendilerine özgü şekilde değiştirip farklı şekillerde modifiye etmişti. Apple ise aynı kameradan iki tanesini yan yana koydu ve önüne yerleştirdiği lensler ile birisini geniş açı diğerini ise zoom için ayarladı. Ve bu sayede Huawei dışında tüm firmaların yaptıklarına ek olarak telefonu kalınlsştırmadan zoom yapma imkanı yakaladı. Herkesin yaptığını değiştirip yaptı yani. Olması gereken mantıklı kullanımı buydu. Diğer firmalar da sağolsun Apple’ın kullanmasına izin verdiler burayı.

,dM5MZTLxZUSvN8FbgDJLbw

En büyük karar ise 3.5mm kulaklık girişinin kaldırılmasıydı. Apple İPhone 7 ve İPhone 7 Plus modelleriyle birlikte 3.5mm kulaklık girişini ürün gamından kaldırdı. Yerine ise Lightning portunu kullanıma sundu. Bu kararı insanlara kabul ettirebilmek içinse önce JBL’in Lightning kulakiçi kulaklığını örnek gösterdi. Sonrasında Lightning ile güncellediği kulaklarınına ek kutuya bir de 3.5mm Lightning dönüştürücü koyacağını açıkladı. Bu Apple tarihinde görülmemiş bir şey. Tepkiyi azaltmak için kutuya dönüştürücü koydular…  

014855db-9a2e-409f-a50d-8c6a9a60a6d7

Lansmanda kablosuz Apple kulaklığı AirPods gibi ürünler de duyuruldu ve değindiğim ürünlerin pek çok detayına yer verildi. Bense genel lansman ve ürün değerlendirmesi yapmak istedim. Son birkaç kelime söylemek gerekirse Apple büyük ve yenilikçi bir şirket, diğer firmaların yaptığı şeylerde ki açıkları görüp çok iyi değerlendiriyor. Risk almayı da seviyor. Bizde bu cesaret var deseler de insanlara yaptıklarını kabul ettirmek için JBL’in kulaklığını örnek göstermeleri ve kutuya dönüştürücü koymaları cesaretli olsalarda yaptıklarının sonucunu gördüklerini gösteriyor.

 

Tektv.org'un kurucu ve teknoloji tutkunu. Televizyonculuk ve internet yayıncılığı üzerine çalışmalar yapan biri :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up