Kutulu Oyunların Tahtı Yıkılıyor!

Uncategorized

Oyunlar onlarca yıldır gelişimden sonra gittikçe gelişmeye geliştikçe gerçek olmaya bir adım daha yaklaştı. Bu gelişme olurken elbette farklı satış stratejileri uygulandı. Ama en basit şekilde indirgeyecek olursak günümüzde iki farklı oyun satış şekli var. Dijital ve kutulu namı değer fiziksel olarak.

Aslında uzun süredir var olan kutulu sistem hala gücünü korumaya devam etse de dijital oyun pazarı onun tahtını çoktan salladı. Kullanıcılar artık iki tarafından da yararlanmak için iki sistemi de kullanmaya başladı. Tabi ki de her sistemin kendine özel avantaj ve dezavantajları var.

Peki ya bu ikilem nasıl oluştu?

Kutulu dağıtım sistemi oyunlar satılmaya başlandıktan sonra CD olsun disket olsun kartuş olsun Blu-ray olsun farklı yöntemlerle hayatımıza girdi. Uzun süre tek başına sürdürdü krallığını.

Dijital pazar aslında hayatımıza yeni girmese de kökleri kutulu oyunlar kadar sağlam değil. Ama baktığımız zaman çok daha avantajlı bir konumda bulunuyor.

Aslında dijital oyun pazarının lideri konumunda olan Steam bile zirvede yalnız değil bu konuda. Uplay ve Origin gibi firmalar sadece kendi firmalarının oyunlarını satsalar da güçlü bir rakip olarak sistemin daha da iyi olmasını sağlıyorlar.

Ama elbette bunların arasında çürük elmalar yok değil. Herkesin aklına hemen Games for Windows Live gelmiştir.Onlarca kişiyi DRM politikasından nefret ettiren orjinal aldığına pişman eden sistem. Bunun gibi rezil sistemler elbette oldu. Tutunamasa da zararları kalıcı oldu. Hala GTA 4’ü düzgün bir şekilde oynayamıyoruz.

Bu yüzden insanlar her zaman dijital pazara bir adım daha temkinli yaklaşıyor.

Hangisine Ulaşım Daha Kolay?

Baktığımız zaman bir oyunu almak için seçenekler arasında

Kutulu olarak aldıysanız?
  • Mağazadan satın alma
  • İnternet üzerinden satın alma

Gibi sınırlı  imkanlar sağlıyor ve ülkemizde kutulu olarak çoğu oyunun tek distribütörü olduğu için rekabet yok bu da fiyatların yüksek seviyede gezmesine sebep oluyor.

İnternet üzerinden aldığınız zaman ise gelme süresi insanın içini kemiriyor adeta hele ki ucuz olsun diye yurt dışı bir siteden sipariş ettiyseniz.

 

Eğer dijital olarak satın aldıysanız
  • Her hafta yenilenen bundle sistemi ile rahatlıkla sahip oldğunuz oyun çeşidini arttırabilirsiniz.
  • Dijital olarak satın alabileceğiniz yerlerin çeşidi oldukça fazla 🙂

Onun dışında kullanıcıların bu ikilemin arasında kalmalarının sebeplerini bir kaç basit başlıkta inceleyebiliriz.

 

Neden Kutulu ?

 

Sahiplik Hissiyatı

Çoğu kişi sahip olduğu şeylerin sanal ortamda olmasından rahatsızlık duyar ve bunun için kutulu oyunları tercih eder.

 

Güvensizlik Hissiyatı

Bu fikre ne yazik ki biraz da olsa ben de katılıyorum. Her geçen gün 10’larca farklı firmanın 10’larca farklı sistemi hackleniyor kullanıcıların değer verdiği hesapları buhar olup uçmakla kalmayıp bilgileri de kötü amaçlı kişilerin ellerine geçiyor. Bu da güven kaybı yaşatarak insanları dijital ortamdan dolayısıyla dijital pazardan soğutuyor.

 

Koleksiyon Yapma

Çoğu kişi oyun oynamaya duyduğu şevki oyunları biriktirip koleksyon yapmaya da duyar. Günümüzde dijital koleksyonculuk diye bir şey olmamasından dolayı ister istemez tercihini kutulu tarafından yapar.

Özel sürümler

Aslında temel ilkeler bakımından koleksyon yapmaya da girse ayrı bir başlıkta incelemekte fayda var.Çünkü firmaların çıkardığı Limited, Collectors, Prestige, Deluxe gibi özel sürümler oyunların yanında sunduğu fazladan bir figür, büst, artbook gibi içerikler ile oyunun fanlarını bu sürümlere almaya iter. En basit örnek olarak kendimi gösterebilrim 😛

 

İkinci El Piyasası

Ne yazik ki dijital oyunlarda ikinci el olarak satma imkanınız yok veya yok denecek kadar az. Oyuncularda takas yapmak için veya ikinci el olarak satabilmek için(özellikle konsol oyunları) oyunların kutulu sürümünü satın almaktadır.

 

İnternet Kotası ve İnternet Hızı

Dünya genelinde baktığımız zaman pek iç açıcı olmayan bir internet hızına sahibiz. Buda yetmezmiş gibi çoğu kişinin Adil Kullanım Kotası adı altında sınırsız diye sattıkları internete en büyük sınırı oluşturan bir sistem var. AKK nin bu derece düşük olması güncel 1-2 oyunu yükledikten sonra kotamızın pert olduğu zaten düşük olan internet hızımızın daha da dibe vurduğu bir gerçek.Hem AKK hemde rezil bir internet hızına katlanmak istemeyenler,katlanamayanlar kutulu olarak tercih etmektedir.

Ufak Hediyeler

Genellikle firmalar kutuların içine maliyeti düşük bazı hediyeler atar ve sırf bu ucuz ama etkili yöntem için insanlar tarafını kutulu olarak seçerler.

Örnek olarak GTA serisinin içinden çıkan haritalar gösterilebilir.

 

Neden Dijital?

 

DRM Politikası

Firmaların neredeyse tamamı oyunlarında kopya koruma sistemleri kullanıyor. Çoğu zaman bu kopya koruma sistemleri çalışması gerekenin aksine oyunun orjinal olarak edinen kullanıcılara işkence çektiriyor

 

Sosyal Ortam

Herkesin tuttuğu bir takım izlediği bir kanal,yayıncı veya dahil olduğu bir grup vardır. O grupla sohbet imkanı,beraber oyun oynayabilme şansı dijital platformların sunduğu olanaklardan sadece biri

.

Paylaşım imkanı

Çoğu oyunda yaptığımız fatality leri attığımız güzelim golleri yaptığımız komboları sahip olduğumuz evi vb bizi mutlu eden şeyleri paylaşmak isteriz. Çoğu kişinin bilgisayarında bir ekran yakalama programı yüklü değildir. Yüklü olsa bile sürekli açık durmaz. Ama dijital platformlar sizin için bu işi bir kısayol atayarak otomatik yapar.

 

Oyun Dosyalarını Tamir Etme

Çoğu kişinin korkulu rüyasıdır. Oyunu alır kurarsınız ve oyun dosyaları hata verir. Sizin hem keyfiniz hem emek verdiğiniz güzelim saveleriniz gider hele ki eğer bu saatlerinizi heba ettiğiniz bir oyunsa vah halinize.

 

Güncelleme Kolaylığı

Çoğu oyun alıcağı güncellemeri açıldığı anda fark edip başlar. Buda sizin tam oyuna bakıcakken zaten kısıtlı internetinzle işkence haline dönüşen internet hızının insiyatifine kalıp saatlerce beklemenize sebep olur. Platformlar açıldığı zaman sahip olduğunuz oyunlar için otamatik tarar ve size bildirerek otomatik günceller.Bu da sizin oyuna gireceğiniz zaman takılma yaşamadan mutlu mutlu bir oyun keyfi yaşatır.

 

Mod Desteği

Çoğu oyunda modlar olmazsa olmazlardandır. Heleki bu oyunlar açık dünya veya oynanış süresi yüzlü veya binli saatlerle ifade edilen oyunlarda.Normalde bir modu aramanız bulmanız uygun olan klasöre atmanız,kurmanız ve çalışması için dua etmeniz gerekir. Dijital olarak eğer satın aldıysanız sahip olduğunuz platform (şu anda ne yazik ki tek düzgün çalışan sistem steam atölye ) otomatik olarak aratabilir tek tuşla abone olup,indirip kendi kendine otomatik kurduktan sonra keyifle oyununuzun zevkini çıkartabilirsiniz.

 

Fiyat Avantajı

Oyuncu kitlesi olarak çok zengin bir kitle değiliz en azından (Türkiye standartlarında) bu yüzden genellikle bir oyun çıktığı zaman PC’den direk satın alanların sayısı oldukça azdır.

Genellikle kutulu oyunlarda giren +kdv+mağaza payı+distibitör payı oyunları zaten bütçemizin üstünde olan fiyatlardan çok üstünde olan fiyatlara çıkarmaktadır.Bu da haliyle bizi dijital pazara yönlendirmektedir.

Dijital platformların en sevdiğim özelliği 2.elde satma imkanınız olmasada(legal olarak) özellikle de indirim zamanı zaten kutulu oyunlara göre çok daha ucuz olan dijital sistem %70-80-90 indirimler yaparak resmen bize oynamayacağımız oyunları bile aldırmaktadır.

 

Yer Sorunu

Özelliklerde gençlerde yaşanan bir sorundur bu. Oyunlarınızın sayısı 10’lardan 100’leri takip ederek arttığında ister istemez bir yer sorununuz olur.Artık odanızda ya siz olacaksınız ya da oyunlar. Dijital oyunlar bu yer sorunun komple olmasada büyük ölçüde bu işkenceyi ortadan kaldırmaktadır 🙂

 

Online Oyunlarda Eş Bulma Kolaylığı

Normalde bir arkadaşımız ile bir oyuna girebilmek için bir oda kurmalı ardakaşımız yüzlerce odanın arasından bizimkisini aramalı ve bulmalıydı. Dijital sistemde arkadaşınızın oyun oynarken yanınızda olmasını istiyorsanız sadece bir davetiye yeterli 😛

 

Bulut Sistemi

Her oyuncunun elbet başına gelmiştir hard diskinin bozulması veya yanlışlıkla save dosyalarının silinmesi. Dijital tabanlı platformlar çoğu oyunun savelerini bulut sistemi ile internet üzerinden saklayıp veri kaybını önler.

 

İstediğin Yerde Oyna

Oyuncuların en büyük çilelerinden bir tanesi de oyunlarını seyahatleri esnasında yanında gezdirememesidir. Çünkü hem ağırlık yapmakla beraber ek masraf+ek kargaşaya sebep olmaktadır. Onun yerine dijital platformlar dünyanın dört bir yanındaki internet bağlantısı olan bilgisayarlara sağlamış olduğu indirme özgürlüğü ile bu sorunu da ortadan kaldırmıştır.

 

Peki ya Gelecek Bize Ne Gösterecek?

Günümüzde artık yüzdelik dilimde kutulu satışlar düşüşte. Bununla beraber artık çoğu oyun kutusunun içinden çıkan key ile bir şekilde dijital e bağlı olarak çalışıyor. Gelecekte kutulu satışların sadece collectors edition gibi özel sürümlere düşmesi kesin olmasada kuvetli bir ihtimal bunu bize zaman gösterecek.

 

1999 istabul doğumlu olan Ali 2 yaşında ilk atarsi ile tanıştı. Çok fazla zaman geçmeden 3 yaşında kurcalamaya başladığı bilgisayarı 3 yaşında kullanmaya başladı.Ana okuluna başlamadan deliler gibi oynadığı Age of Empires oyunu onda büyük bir etki yarattı.Günümüzde teknoloji ve oyunlar hakkında yazı yazmaya bayılıyor ve bunu sürdürüyor :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up