Razer Günümüzdeki Yerine Nasıl Geldi

Donanım Oyun

Her gamerın veya gamerlığa adım atmış olan kişilerin bildiği topu bir kaç adet gamer ekipman üreticisi firma vardır.Bu firmaların arasında ilginç bir şekilde daha öncesinde globalleşememiş olan Razer markası gözümüze çarpıyor.

 

Peki ya RAZER Nasıl Günümüzdeki Yerine Geldi ?

Baktığımız zaman Razer ürünlerine ekonomik olarak pek bir üstünlüğü yok hatta baktığımız zaman ürünleri birazcık uçuk fiyat etiketine sahip.

Uzun ömür açısından baktığımız zaman ne yazik ki rakiplerinden geri de kalıyor.Şahsen Logitech’in G serisi ürünleri daha dayanıklı görüyorum.Şahsen  60-70 $ fiyat etiketine sahip Deathadder Chroma elimde sadece 1-1.5 ay dayandıktan sonra kopma sorunları ile kullanılmaz hale geldi ki Türkiye pazarında 250-300 TL civarında satılan bir mouse en azından bir 6-9 ay götürmesini beklerdim.

deathadder_chroma_gallery_2

Peki ya Bu Kadar Olumsuz Durumdan Sonra Nasıl Gamerların Gözüne Girdi ?

Baktığımız zaman Razer firmasının çok güzel bir strateji işledi.En başta gamer adamın keskin hatlar ve rahatlık düşkünü olduğunu anladı ve ona yönelik ürünler üretti.Zaten gamer ürünlerinde oluşan pazar açığını farklı oyun firmaları ile anlaşmalar yaparak ve bunun sonuncunda kendi adını duyurarak çok güzel bir şekilde faydalandı.

razer-overwatch1

Kendi çizgisini oluşturan firma oyuncuların farklılığa olan ihtiyaç duygusunu çözümliyerek Choroma serisi ile belki de en çok ses getiren serisini üretti.Ne de olsa 16.8 milyoncuk renk seçeneği herkese yeter de artar 🙂

inter-devices-bg

Aslında baktığımız zaman Razer firmasının sevdiğim bir özelliği ise atılımlar konusunda hiç sıkıntı çekmemesi 😛 Yeni fikir ve düşünceleri en hızlı yoldan faliyete geçiren bir firma tabi ki yenilikleri ile gündeme gelicektir.

tost-2

Bir de işin Türkiyeyle alakası olmasada bilgisayar yönü var.Aslında baktığımız zaman eğer bir oyuncu iseniz ve laptobunuzun ağırlığından şikayetçi iseniz Razer’ın Blade serisi size ilaç gibi gelicektir.

intro-razer-blade

Özetle açıklamak gerekirse Razer piyasada ki açıkları iyi yakalamış adını duyurma yönünde iyi atılımlar yapmış ve tabiki de oyuncuların ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde estetik,ergonomik ve tarz sahibi ürünler üretti.

Pekiya Hepsi Bu Kadar Mı?

Günümüzde StellSeries olsun Logitech olsun ürünlerinin yanında mutlaka bir yazılım desteği ile gelmektedir.Razer bu konuda alta kalmamış kendi yazılımı olan razer gerek ürünlerinin ayarlarını yapabildiğimiz ve makro tuşlarına kısayollar atayabildiğimiz bir programın yanında teamspeak sunucuna benzer bir uygulama sunmakla kalmamış bir de oyuncu adamın halinden anlayıp indirimleri takip edebilceğiniz ayrı bir uygulamayı hizmete sunmuştur.

Desktop 11-6-2016 17-51-41-223

Razer firmasının aslında baktığımız zaman sektörle içle dışla olmasının sebebi trendleri iyi yakalamasındandır biraz da.Örneğin yayıncılar için ayrı bir hizmet sunarak ürün çeşitliliğini bu doğrultuda arttırmıştır.

Gamer adamın derdi her zaman ürünlerinin taşınabilirlik açısından hem ağır hem büyük olmasıdır.Turnuva ekipmanlarını çıkartarak bir mekanik klavyeyi rahatlıkla bir çantanın içinde taşımamıza olanak sağlamıştır ki mekanik klavye bağımlısı olup dizüstünün rahatlığından da uzaklaşamayanlar için bu adete bir ilaç niteliğindedir.

razer-blackwidow-tournament-gallery-02

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up