LG G5 İnceleme

Cep Telefonu LG Cep Telefonu LG
8.9

User Avg

LG’nin yeni amiral gemisi G5 tanıtımı öncesinde onlarca dedikodu ve iddia ile gündeme gelmiş ve 2016 yılının ilk aylarında da tanıtılmıştı. Sorunlarla geçen Türkiye lansmanın ardından ise büyük bir lansman ile LG G5 ülkemizde satışa çıktı.

LG G5, firma tarihinin en iddialı telefonlarından bir tanesi. Optimus serisinin bitip G serisinin başlamasıyla birlikte değişen firma yüzü ve algısı G5’le de değişecek. Özellikle G2 ile yaşanan büyük yükseliş ve ardından gelen G3 ile G4’ün algısı G5 ile tamamen yıkılacağa benziyor. Bunun nedeni ise firmanın yaptığı radikal hamleler. LG G5 ile birlikte önemli kararlar aldı ve bir nevi modüler olan bir telefon daha doğrusu ekosistem bizlere sundu. Bu ekosistem içerisinde VR gözlüğü, HİFİ modülünü ve alt tarafı bir tuş ile açılabilen bir telefonu sundu. Firmanın bu rakidal hamlesi oldukça riskli ama bi yandan da mantıklıydı.

lg-g5-review-7Ülkemize resmi fiyatı 2800 ₺ ile giren ve kısa sürede düşmeye başlayan G5, ithalatçı garantileri ile 2000 ₺’ye bulunabiliyor. Resmi garantili olarak ise artık 2200 ₺ seviyesinde satın alınabiliyor. Her şeyde burada başlıyor zaten. Birkaç yıl öncesinin uçuk telefon fiyatı olan 2000 ₺ günümüz için çok daha makul bir hal aldı. Diğer amiral gemilerinin 3600 ₺’yi gören fiyatlarının ardından gelen 2200 ₺ aslında oldukça iç açıcı bir rakam.

G5, yenilenen ve radikal değiminin temel parçası olan kasasında metale ver yeriyor. Ancak bu metal HTC’nin One serisinde alıştığımız şekilde bir metal değil. İçerisinde plastik malzeme de bulunuyor. Ve bu plastik malzeme ne yazık ki metale göre daha baskın olduğu için cihazın ele verdiği hissiyatı düşürüyor. Premium bir telefona sahip olunduğu cihazın elinize verdiği hissiyat ile anlamanız pek mümkün değil ne yazık ki. Ancak buna rağmen pek çok telefondan daha iyi bir malzeme kalitesine ve tasarıma sahip LG G5. Ahizenin olduğu bölümde kıvrılmaya başlayan ekran bunların başında geliyor. G2 ile başlayan ve o dönemde çok ses getiren ses açma kapama ve güç tuşlarının arkaya konumlandırılması da G5’te değiştirilmiş. Güç tuşu aynı zamanda parmak izi okuyucu görevini üstlenerek arka kısımda kameranın altında dururken ses tuşları artık diğer telefonlarda olduğu gibi yanlara gelmiş.  USB Type C ile şarj olan cihazın tasarımı genel olarak oldukça iyi. Diğer amiral gemisi rakiplerinden yer yer geri kaldığı noktalar olsa da kabul edilebilir bir tasarıma sahip olduğunu söylemek mümkün.

lg-g5-1456060680
Cihazın kasasını geçtikten sonra içerisine daha öncesindeyse ekranına değinelim. LG tarafından üretilen IPS 2K bir ekrana ev sahipliği yapan G5 350 nit civarında bir parlaklık sunmakta. 600 niti geçen rakiplerine göre düşük kalan bu parlaklık seviyesi rakiplerine göre düşük olsada güneş ışığında ekranın görünmesine yetecek düzeyde bir parlaklık sunuyor. Ekranın genel renk kalitesi ise LG’den beklendiği üzere çok iyi. Çok iyi renklere ve görüş açılarına sahip.

Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon 820 işlemcisine sahip olan G5, 2 adet 2.15 Ghz 2 adet de 1.6 Ghz hızında çalışan Kryo işlemcisiyle hayat bulmakta. Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge, HTC 10 gibi rakiplerinden performans olarka hiçbir eksisi bulunmayan G5 rakipleriyle aynı performansa sahip. Günlük kullanımda sunduğu performans düzeyi dışında yük isteyen uygulama ve oyunlarda da hiçbir sorun olmadan telefonu kullanabilmeniz mümkün.  İçerisindeki 4 Gb RAM’i de buna katkı sağlayan önemli unsurlardan. En yüksek grafiklere sahip oyunları dahi açsanız LG G5 ile sorun yaşamadan bölümleri geçebilir ve düşmanlarınızı alt edebilirsiniz. 😉

fbKamera kısmı da ilginç G5’in. 16 MP ve  8 MP iki adet arka kameraya sahip olan cihaz 8 MP olan kamerasıyla 135 derece geniş açı çekimler yapabilmekte. 4K video ve IOS gibi gelişmiş özelliklerin hepsine sahip olan cihaz kamerasıyla kullanıcılarını mutlu edecek nitelikte. Gündüz çekimlerinde rakipleriyle benzer şekilde üst düzey görüntüler yakalayabilen cihazın geniş açı kamerasıyla çok güzel görüntüler yakalayabilmek mümkün.

lg-g5-vs-lg-g4---cam-plusModüler yapısıyla üretici firmasını büyük bir riske sokan G5, 3-4 farklı temel modüle sahip. Bunlardan en çok öne çıkanları ise HİFİ ve Kamera modülü. İki modül de çok büyük artılar katmasada cihazın mevcut donanımını güçlendirebiliyor. Özellikle ses modülü sayesinde çok kaliteli sesler elde edebilmeniz mümkün.

 

2000 ₺ civarındaki fiyatı ve sunduğu özellikleri göz önüne alındığında LG G5 oldukça güzel ve tercih edilesi bir cihaz. Diğer amiral gemisi cihazlara göre daha kötü olan malzeme kalitesi ve pil ömrü ise aradaki devasa fiyat farkı nedeniyle göze batmayacaktır.

Lost Password

Sign Up