photodune-588966-young-couple-with-umbrella-m

https://www.youtube.com/watch?v=lNO_7PZs5es
Herkese selamlar, bu gün test sistemimizin misafiri AMD R9 390 GPU’lu, Sapphire üretim bir ekran kartı. Ekran kartını hem yazılı olarak hemde video şeklinde sizler için ele alıyoruz. Yukarıda bulunan videomuzu izleyebilirsiniz.
Ekran kartımız Sapphire’in modeli ise Nitro. Ekran kartının Nitro modelinin getirdiği en büyük artısı çok güçlü 3 fanı ve bir çok bakır borusu olması tabi bu özelliklerin performansına bakacağız. Ekran kartının öncelikle özelliklerine bakalım daha sonra ise yakından bir bakalım.

IMG_7686

Ekran kartının 8GB Ram’e sahip olmasının en büyük artısı 2K ve 4K çözünürlükte oyun oynarken başarı sonuç almasına yardımcı oluyor. 512bit bellek bant genişliğine sahip. Yeni nesil bir ekran kartı olduğu için tabi ki Dx 12 desteği ile geliyor. Yeni bir kart olduğu için AMD’nin yeni teknolojilerini yanında getiriyor. Bunlardan en önemlisi tabi ki Freesync Technology.
 Sapphire_2015912757

Ekran kartının görüntü bağlantılarına bakacak olursak, ilk dikkatimizi çeken 3 adet Display Port’u bulunmasıydı. Zaten Amd’nin Eyefinity Teknolojisi sayesinde oyun deneyimini oldukça güzel bir şekilde yaşıyorsunuz. Diğer bağlantılara bakacak olursak, 1 adet HDMI ve bir adet DVI-D görüyoruz. Maalesef bu DVI, VGA’ya dönüşemiyor. Ekran kartının üst tarafta 2 adet 8pin güç girişi var. Buda demek oluyor ki oldukça fazla enerji tüketiyor. Tam olarak değer söylemek gerekirse ekran kartı maksimum 300W enerji tüketiyor.

Sapphire_20151162524

Ekran kartının tasarımına bakacak olursak, gayet şık bir tasarıma sahip. 3 adet oldukça büyük fanı var. Fanların altına baktığımızda ise bir ızgara görüyoruz. Ve tabi ki ızgaraların içinde baştan sona doğru uzanan kalın bakır boruları görüyoruz. Ekran kartının GPU’su soğutmanın tam ortasında yer alıyor. Nitro soğutması çizgi kartının dışına yaklaşık 5cm çıkmış. Üst tarafta 1 adet “S” harfi yazılı bir tuş var. Bu tuş UEFI Bios tuşu. Yani bios güncellemesini kolaylıkla yapabilirsiniz. Ekran kartının arkasına baktığımıza da maalesef bir plaka bulunmuyor. Keşke plaka olsaymış. Çünkü ekran kartı oldukça ağır, bu plaka bir nebze olsun hem soğutur hemde yamulma veya diğer hasarlardan korumuş olurdu.

IMG_7692

Ekran kartının performansına gelecek olursak, sizler için 3D Mark, GTA V, BF4, Crysis ve Cs:Go testi yaptık. Öncelikle sizlere Benchmark sonuçlarından bahsedeyim.
3D Mark Benchmark Testi;
Fire Strike Ultra (4K): 2.712 Puan
Fire Strike Extreme (2K): 4.952 Puan
Fire Strike (HD): 9.254 Puan
Sky Diver (HD): 20.363 Puan
Ice Storm Unllimited (HD): 129.765 Puan
Oyun Testine gelecek olursak, GTA V testi:
Ayarlar olabileceğinin en üst seviyesinde ve 120Hz. (Max75C, 4500MB VRAM)
Gündüz: Max40FPS, Mini30FPS, Ort35FPS
Gece: Max50FPS, Mini35FPS, Ort45FPS
Crysis 3 Testi; Ayarlar Ultra ve SMAA 4X Anizrotrop Filtreleme 4X
Normal: Max70FPS, Mini55FPS, Ort60FPS
Yağmur: Max50FPS, Mini30FPS, Ort40-45FPS
Battlefield 4 Testi: Ayarlar Ultra ve 120Hz. Mantle kapalı.
Max95FPS, Mini65FPS, Ort80FPS
Cs:Go Testi: Ayarlar en sonda,
60FPS sabit bir değer alındı.

IMG_7690

Son bir değerlendirme yaparsak, oldukça başarılı sonuçlar verdi. Soğutmasına değinmek istiyorum. Ekran kartını gümlük kullanımda 45C, Render’da 55C, oyunda ise en fazla 77C gördük. Ekran kartının 80C olduğunu görmedik. 3 adet fan bulunmasının artıları bunlarken, ses konusunda sıkıntılar yaşatıyor. 70 dereceden sonra ekran kartı ciddi manada rahatsız etme düzeyine geliyor. Ama oyunun sesi yüksekse bir şey duymuyorsunuz. Günlük kullanımda ise rahatsız eden bir ses seviyesine ulaşamıyor. Fiyatına gelecek olursa 1300TL’lik bir fiyata sahip. Fiyar performans ürünü denebilir ama AMD biran önce şu fazla enerji tüketim sorununu halletmek zorunda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up