15 ilde İnternet Kesintisi (Detaylar Haberimizde)

Haber Yazılar

Bugün sabah saatlerinde Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesini kapsayan toplam 15 ili etkileyen bir internet kesintisi yaşandı. Hem Turkcell’in fiber internet ağı hem de Türk Telekom’un fiber ve ADSL ağı kullanım dışı kaldı. Aynı zamanda 3G ve 4G hizmetleri de kesildi. Kesinti öğle saatlerinde düzelirken kesintinin kaynağı hakkında ulaştığımız bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

Turkcell ve Türk Telekom’un tüm internet ağında sabat 07.30’da geniş kapsamlı bir internet kesintisi yaşandı. Kesinti Turkcell Süperonline fiber interneti, Turkcell 3G ve 4G, Türk Telekom fiber internet ve ADSL hizmeti alan kullancıları ve Türk Telekom 3G 4G hizmeti alan kullancıları etkiledi. Aynı zamanda Turkcell ve Türk Telekom’dan hizmet alan bunun satışını gerçekleştiren Turknet, Vodafone gibi internet servis sağlayıcılarının da interneti kesildi.

15 ili kapsayan internet kesintisinde tüm ağlar tamamen kullanım dışı kalmışken telefonlardaki 3G ve 4G ibareleri de kayboldu. Turkcell ve Turkcell Süperonline müşteri hizmetleri kullanıcıları ‘Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde internet kesintisi yaşanmaktadır’ anonsuyla karşıladı.  Turkcell ve Türk Telekom yetkilileri ise konu hakkında konuşmaktan kaçınıyor. Ancak iddia o ki Turkcell dün gece 4.5G şebekesinde planlı bir güncelleme yapılacağı bilgisini ekiplerine iletmiş ve internet kesintisinin yaşanacağını aktarmış. İddiaya göre sadece mobil internette kesintisi yaşanması gerekirken bölgedeki tüm internet ağında kesinti yaşandı.

Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Van, Hakkari, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis ve Erzurum illerini kapsayan kesinti saat 12.30 itibariyle kademeli olarak kaldırıldı ve internet verilmeye başlandı. Turkcell, Süperonline fiber internet hizmetini ve mobil şebeklerini an itibariyle sorunsuz hale getirmişken Türk Telekom mobil ağlarında halen sorunlar yaşanıyor. Türk Telekom fiber ve ADSL ağlarında ise sorun kalmamış durumda.

15 ildeki tüm internet ağlarını kapsayan kesinti 4-5 saat gibi kısa sürelik gibi görünse de illerdeki tüm ağın kesilmesi adına büyük önem taşıyor. Turkcell, Türk Telekom, BTK ve Ulaştırma Bakanlık’ı yetkililerinin de açıklama yapmaması ve bilgi vermekten kaçınması ise olayın dikkat çeken yönleri arasında.

Resmi Açıklama Geldi: AKK Kaldırılıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up